WONCA Europe

 

Wonca Avrupa, Avrupa’daki aile hekimlerinin akademik ve bilimsel topluluğudur. 47 üye organizasyonu vardır ve Avrupa’daki 120.000'den fazla aile hekimini temsil eder.

Wonca Avrupa’nın amacı, bilgi paylaşımı için forumlar oluşturarak aile hekimlerinin akademik organizasyonlarının gelişimini desteklemek, sağlık ve tıbbi bakımı içeren diğer dünya forumları ve toplantılarında aile hekimlerinin araştırma, hizmet sunumları ile ilgili çalışmalarında destek olmak yoluyla insanların yaşam kalitelerini artırmak için birinci basamak sağlık hizmetlerinin standartlarını geliştirmektir.

Aile hekimlerine Faydaları/Temel başarıları: Wonca Avrupa, profesyonel gelişme, araştırma, eğitim ve kalitenin artırılması ile ilgilenen aile hekimleri arasındaki network ağını geliştirmeyi amaçlar. Günümüze kadar (EGPRN, EURACT, EQUIP, EURIPA, VdGM, EUROPREV, PCD, ESPCG, IPCRG, EPCCS, GRIN) gibi network ve özel grupları oluşturdu. Wonca Avrupa aynı zamanda her yıl sağlık bakımında mükemmellik ödülü "5 Yıldızlı Doktor" verir ve özel projeleri fonlarla destekler. Avrupa Aile Hekimliği Dergisi (EJGP) Wonca Europe’ın resmi yayınıdır, 1995 yılında kurulmuştur, basılı ve online yayını vardır.

Üyelik yapısı: Bir ülkenin Aile hekimliği ile ilgili Ulusal Kolejleri, Akademileri veya Akademik Birlikleri Wonca Dünya'nın tam veya ortak üyesi olabilir. Wonca Avrupa konseyine bir üye gönderebilirler. Bireysel üyeler Wonca Avrupa’ya Direkt Üye olabilirler. EURACT, EGPRN ve EQuiP her biri Wonca Avrupa Executive Konseyine birer üye önerebilirler, ancak konseyin onayı gerekmektedir. 

Toplantı Yapısı: Wonca bölgesel konferansı her sene yapılır ve Wonca Avrupa Yönetim Kurulu, Wonca Avrupa Konseyi ve Bilimsel ve/veya Eğitim Konferanslarını içerir.

Ankara Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ungan WONCA Avrupa'nın 2018-2021 dönemi başkanı olarak görev yapmıştır.

Wonca Avrupa hakkında daha fazla bilgi için: www.woncaeurope.org